Ako vybrať kľúč?

Každá dielňa by mala mať ponk, základnú sadu náradia a kľúče. Bez nich totiž neopravíte prakticky žiadny stroj alebo motor. Kľúčov ale existuje mnoho druhov a ponuky e-shopov sa hemžia najrôznejšími pojmami a termínmi u jednotlivých kľúčov, celých sád a príslušenstva. Urobte si v tom spoločne s nami poriadok.

Každá dielňa by mala mať ponk, základnú sadu náradia a kľúče. Bez nich totiž neopravíte prakticky žiadny stroj alebo motor. Kľúčov ale existuje mnoho druhov a ponuky e-shopov sa hemžia najrôznejšími pojmami a termínmi u jednotlivých kľúčov, celých sád a príslušenstva. Urobte si v tom spoločne s nami poriadok.

Doba čítania 7 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Pred výberom

Určenie

V prvom rade si určite, na čo presne budete kľúče potrebovať. Keď sa totiž bližšie pozriete na druhy kľúčov, zistíte, že ich existuje veľké množstvo a každý z nich má iné využitie. Rovnako si rozmyslite, či vám bude stačiť 1 kľúč alebo niekoľko málo kusov, prípadne pre vás bude výhodnejšie kúpiť celú sadu s kufríkom a množstvom nadstavcov.

V sade nájdete najčastejšie očkové, očkoploché, nástrčné alebo imbusové kľúče a počet dielov sa pohybuje od 4 do niekoľkých desiatok kusov. Pre náročnejších domácich majstrov a profesionálov ide prakticky o nevyhnutnosť.

Rozdiel je aj medzi kľúčom pre hobby a profesionálne využitie. Či už v materiáli, ergonómii, tak samozrejme aj v cene.

Materiál

V použitom materiáli tiež nájdeme veľké rozdiely. Profesionálne nástroje sú vyrobené z kvalitnej ocele s prímesou chrómu a vanádu pre väčšiu odolnosť a dlhšiu životnosť. Rukoväť by mala byť pohodlná, najčastejšie bude pogumovaná so vzorkou.

Ergonómia a kvalita spracovania

Pri obstaraní počítajte s tým, že kľúče budú vystavené náročným podmienkam, takže kvalita spracovania musí byť špičková a šetrenie sa nemusí vyplatiť. Kľúče tak musia byť odolné voči nárazom a prašnému prostrediu, rovnako ako vode a prípadne aj rôznym chemickým prípravkom, olejom atď. Čo sa rukoväte týka, mala by byť na prvý pohľad ergonomicky tvarovaná, aby vám nekĺzala ani bez rukavíc.

Druhy

Momentový kľúč

U mechanických strojov sa môžete stretnúť s požiadavkou na skrutky utiahnuté podľa presných hodnôt. A to je presne práca pre momentový kľúč, ktorý pracuje s Nm (newtonmetrami) ako jednotkou momentu sily. Tento typ sa ďalej delí na ohybový, torzný a račňový. Ohybový a račňový má vo vnútri integrovanú pružinu, zatiaľ čo torzný má vo vnútri zkrutnú tyč.

Kľúče fungujú jednoducho tak, že si sami nastavíte hodnotu krútiaceho momentu, začnete uťahovať a akonáhle požadované hodnoty dosiahnete, kľúč vás na to sám upozorní, najčastejšie lupnutím alebo iným zvukom.

Nástrčný kľúč

Môžete poznať aj ako gola kľúč, ktorý na svoje fungovanie potrebuje račňu. V porovnaní s bežnými očkovými kľúčmi je práca s ňou až 10× rýchlejšia. Pracujú totiž s vnútorným ozubeným ústrojenstvom na princípe rohatky a západky, kedy jedným smerom uťahujete a pohybom späť zuby preskočíte. To znamená, že kľúč nemusíte zo skrutky alebo matice dávať dole a práca je rýchlejšia.

Očkový kľúč

Ako úchyt má kovové očko, vybavené vnútornými zubami. Tých môže byť 6 alebo 12 a potom sú schopné uťahovať 4 aj 6-boké matice. Počítajte s tým, že sa nasadzujú zhora, takže je potrebný nejaký operačný priestor. Práca s nimi môže byť zdĺhavejšia, ale je o niečo spoľahlivejšia ako v prípade klasických plochých kľúčov.

Plochý kľúč

Kľúč, ako ho najskôr pozná a predstavuje si väčšina ľudí. Má otvorenú a sploštenú podkovovitú hlavu, do ktorej sa uchytia matice. Tieto kľúče môžu byť jednostranné alebo obojstranné, kedy je na každom konci iná veľkosť.

Očkoplochý kľúč

Už sám názov napovedá, že ide o kombináciu 2 predchádzajúcich typov, na jednom konci kľúča je očko a na druhom plochý úchyt. Oba konce potom majú rovnakú veľkosť.

Univerzálny kľúč

Väčšinou má podobu plochého alebo očkového kľúča, ale hlavu je možné skrutkovým mechanizmom upraviť do požadovanej veľkosti. Profesionálne univerzálne kľúče takto dokážu nahradiť aj viac ako 40 veľkostí.

Kolíkový kľúč

Špecifický druh kľúča, ktorý slúži napr. na montáž a demontáž kotúčov na brúsku, prípadne na rozvodové skrine.

Nastaviteľný kľúč

Nastaviteľné kľúče sú podobné univerzálnym kľúčom, len s tým rozdielom, že tieto majú namiesto hlavy 2 rovné protichodné čeľuste, ktoré sa skrutkovým mechanizmom približujú alebo vzďaľujú.

Imbus

Ide o kľúč zahnutý do pravého uhla a zakončený šesťhranom. Ten zapadne do skrutiek s vnútorným šesťhranom, ktoré nájdeme často ako súčasť balenia nábytku alebo ešte častejšie na bicykloch. Výhodou týchto kľúčov je vysoká pevnosť v krute.

Elektronický kľúč

Pre pohodlnú prácu potom samozrejme existujú aj elektronické a elektromechanické varianty kľúčov. Tie môžu byť elektrické s prívodným káblom, alebo akumulátorové a môžu vyzerať najčastejšie ako jednoduchšia a menšia vŕtačka. Elektromechanický variant vám potom poslúži ako klasický mechanický kľúč v prípade, že nemáte prístup k elektrine.

Parametre

Rozmery

Rozmery sa spravidla odvíjajú od toho, s ako veľkými skrutkami a maticami budete pracovať. Počítajte s cca 20 cm na dĺžku, ale tie najväčšie špeciálne kusy môžu mať aj 30 a viac cm. Z radu potom vybočujú predovšetkým elektrické kľúče, ktoré sú väčšie, ťažšie a rozmerovo zodpovedajú skôr vŕtačke.

Hmotnosť

Hmotnosť bude taktiež podobná a bude sa líšiť v desiatkach gramov podľa veľkosti. Pozor je treba dávať na hmotnosť celých sád, ak ich máte uskladnené na poličke. U nich sa môžete pohybovať aj nad hranicou 5 kg.

Uťahovací moment

Parameter, ktorý nájdete výhradne pri momentových kľúčoch. Hodnota sa udáva najčastejšie v rozmedzí, napr. 20–400 Nm. Maximálne hodnoty sa pohybujú okolo 1 500 Nm, ide však o profesionálne náradie. Hodnoty do 400 Nm stačia pre väčšinu prác.

Funkcie

  • Nastavenie uťahovacieho momentu - funkcia spojená s momentovým kľúčom, kedy si zvolíte požadovaný uťahovací moment a začnete pracovať. Kľúč vám potom nedovolí „ísť“ cez nastavenú hodnotu. Pokiaľ vám nestačí sila, alebo potrebujete uťahovať na väčší moment, než na aký je váš kľúč stavaný, môžete využiť doplnok zvaný násobič krútiaceho momentu.

  • Ovládacie tlačidlá a displej - aj tentoraz ide o vybavenie spojené s momentovým, prípadne s elektronickým kľúčom. Na displeji sa zobrazuje napr. krútiaci moment, tlačidlami potom spúšťate uťahovanie/povoľovanie. Rovnako tak môžu slúžiť aj na samotné nastavenie krútiaceho momentu alebo zablokovanie ovládania. To oceníte vo chvíli, keď pracujete v rukaviciach a hrozí, že by ste omylom stlačili nejaký ovládací prvok.

  • Metrická či palcová stupnica - skrutky majú samozrejme rôzne rozmery. Na určenie veľkosti sa používa buď metrická stupnica, alebo palcová (1″ = 2,54 cm).

  • Zámok - oceníte ho vtedy, keď potrebujete univerzálny alebo nastaviteľný kľúč zafixovať na určitú veľkosť, prípadne momentový kľúč na určitý krútiaci moment.

  • Akustický či vizuálny signál - ak pracujete s momentovým kľúčom a dosiahnete požadovaný krútiaci moment, nástroj vám dá jasný akustický (napr. lupnutie) alebo vizuálny signál. Ak máte elektronický kľúč, môže dióda signalizovať aj vybíjajúcu sa batériu.

  • Obojsmerné uťahovanie - doplnok momentových alebo nástrčných kľúčov, kedy jednoduchým precvaknutím ovládacieho prvku môžete uťahovať na obe strany.

Aj o kľúče sa treba starať

Rady na záver

Veľkosť kľúča

Správnu veľkosť určujete jednoducho podľa veľkosti skrutiek. Pokiaľ sa napr. chystáte zostavovať nábytok, už v návode je často napísané, aké veľkosti sú nevyhnutné. Ak vidíte rozmer v palcoch, skontrolujte si, či nezodpovedá rozmeru v milimetroch, ktorý už máte, napr. 5/32″ = 4 mm. Veľkosť kľúča musí zodpovedať veľkosti skrutky alebo matice, inak by mohlo dôjsť k poškodeniu, či už nástroja, alebo spojovacieho materiálu.

Údržba

Možno sa to nezdá, ale aj o kľúče sa treba starať, tým skôr o tie momentové alebo elektrické. Udržujte ich vždy v suchu a z dosahu chemických látok. Ideálne je uloženie buď v kufríku, prípadne upevnenie na regále s vešiakmi, ktorý si zvládne každý domáci majster ľahko vyrobiť. Avšak aj výber organizérov je dostatočne široký.